Dnes je 21. 10. 2018  - Svátek má Brigita

Ing. Jiří Carbol

Senátor Parlamentu České republiky


Volební obvod 69
frýdecko-místecko, frýdlantsko

Aktuality


Sobota  3.10.2015

Krajský den seniorů..,, Aby člověk nebyl sám“

Příspěvek senátora Jiřího Carbola u příležitosti 11. ročníku Krajského dne seniorů v Ostravě - Petřkovicích, nad kterým dne 3. 10. 2015 převzal záštitu.


Milé dámy a pánové, vážení hosté,
dovolte mi krátké zamyšlení nad dnešní situací seniorů v naší republice. Senioři žijí v každodenním ohroženi. Okrádání při prodejních akcích, vyhrožování či ublížení na zdraví – to jsou nejčastější rizikové situace, se kterými se senioři potýkají. Že problém přerostl únosnou mez, dokládají i aktivity spolků na jejich ochranu.
Pro seniory je největším problémem jejich důvěra.
Mezi hlavní důvody, proč je právě tato skupina obyvatel jedna z nejzranitelnějších, patří především přílišná důvěřivost, špatná orientace ve stresových situacích a nedostatek informací o tom, na koho je možné se obrátit v případě nouze.
Stále využívanějším scénářem, jak se dostat k majetku starších lidí, je i hra na zázračně objeveného příbuzného, který je ve finančních potížích.
Lupiči „úspěch“ slaví i s hrou na plynaře či elektrikáře, kdy se pod záminkou nebezpečí havárie dostanou do obydlí svých obětí.
Právě proto jsem velmi rád, že na půdě Senátu proběhl ve čtvrtek 01. 10. 2015 seminář u příležitosti Mezinárodního dne seniorů na téma "Důstojnost a smysl ve stáří“.
V Česku se rozjíždí internetová mezigenerační seznamka. Osamělí senioři a seniorky díky ní mohou najít náhradní rodinu s vnoučaty, zaměstnaní rodiče pro své potomky naopak získají dědečka či babičku. Ve výsledku má vzniknout sociální síť, která seniorům pomůže více využívat možností internetu.
Stále víc seniorů a seniorek v Česku používá mobilní telefony, počítače a internet. Zatímco v roce 2004 po internetu podle statistiků brouzdal zhruba každý padesátý člověk nad 65 let, loni to byl zhruba každý čtvrtý.
Co nám pomůže zestárnout tak, abychom se stali moudrými, působili pokoj a byli pro ostatní požehnáním? Moudrý se latinsky řekne „sapiens“. Toto slovo je odvozeno ze slovesa „sapere“, což česky znamená „mít chuť“, „chutnat“. Moudrý je proto člověk, který sám sobě chutná, a tudíž zanechává příjemnou chuť také v ostatních lidech, se kterými se setká. Je spokojený se svým životem a žije v souladu sám se sebou. Proto z něj vychází „chuť“ pokoje a svobody, vyrovnanosti a radosti.
A právě tuto radost Vám všem chci popřát do dalších dnů Vašeho života.


Fotogalerie zde: www.jiricarbol.cz/fotogalerie/2015-10-06-2015-10-03-krajsky-den-senioru/Přečteno: 957x

Komentářezpět     nahoru     domů     tisk


Vyhledat na stránkách:Facebook
Odkazy


Aktuality - Moje politika - Životopis - Kalendář akcí - Fotogalerie - Zeptejte se


Copyright © 2014 Jiří Carbol. Všechna práva vyhrazena.