Dnes je 27. 6. 2019  - Svátek má Ladislav

Ing. Jiří Carbol

Senátor Parlamentu České republiky


Volební obvod 69
frýdecko-místecko, frýdlantsko

Aktuality


Středa  21.12.2016

Senát nepodpořil povinnost dvoudenní lhůty na dodání léků do lékáren

Tisková zpráva senátora Jiřího Carbola k novele zákona o léčivech


Senátoři se na své prosincové schůzi postavili proti poslaneckému návrhu novely zákona o léčivech, který měl zajistit rovné podmínky k přístupu k lékům pro všechny pacienty. Pozměňovací návrh přijatý v Senátu, negarantuje povinnost distributora dodat potřebný lék do lékárny do dvou dnů a je tak namířen proti českým pacientům, protože je jen na libovůli distributora, kdy potřebný lék doveze do lékárny. Již dnes odmítají distributoři pravidelně dodávat léky do vzdálenějších lékáren na malých městech a vesnicích. Současný pokřivený stav v oblasti dodávek léčiv do lékáren v Česku vyhovuje jen lékárenským řetězcům, které jsou majetkově propojeny s velkoobchodem a budou tak nadále přednostně zásobovány.
Podle tohoto senátního návrhu nemá distributor možnost požádat výrobce o nákup potřebných léků pro české pacienty. Konzervuje se tak současná neudržitelná praxe nadnárodních monopolních distributorů léků. Pacienti se tak nedostanou ke svým lékům a to je porušením jejich základního ústavního práva k rovnému přístupu ke zdravotní péči.
„Dnes dochází běžně k situaci, že lékárna nemá možnost si vymoci dodání léků. Dochází k diskriminaci lékáren a jejích pacientů “, řekl k tomuto bodu při jednání Senátu senátor Jiří Carbol, který dále uvedl: „ zdravotnictví je veřejná služba, nelze zde akceptovat úplně tržní hospodářství.“
Pozměňovací návrh, který se dostal v Poslanecké sněmovně do této novely zákona, pod číslem 33, řešil základní potřeby českých pacientů a to je pravidelné, dostatečné a rovnoměrné zásobování léčivy do všech lékáren na základě potřeb našich pacientů. O tom, jak tento spor dvou komor Parlamentu dopadne, rozhodne Poslanecká sněmovna na své nejbližší schůzi v lednu.
„Pevně věřím, že dojde k přijetí původního návrhu, a to 101 hlasy poslanců v Poslanecké Sněmovně, je to v zájmu našich pacientů“ řekl senátor Jiří Carbol, který je připraven oslovit s touto výzvou klub poslanců KDU-ČSL.

Ve Frýdku-Místku 21. prosince 2016Přečteno: 683x

Komentářezpět     nahoru     domů     tisk


Vyhledat na stránkách:Facebook
Odkazy


Aktuality - Moje politika - Životopis - Kalendář akcí - Fotogalerie - Zeptejte se


Copyright © 2014 Jiří Carbol. Všechna práva vyhrazena.