Dnes je 16. 10. 2019  - Svátek má Havel

Ing. Jiří Carbol

Senátor Parlamentu České republiky


Volební obvod 69
frýdecko-místecko, frýdlantsko

Aktuality


Středa  4.10.2017

Senátoři záchranili přijatelnou podobu registru smluv

V únoru 2017 poslanci vykostili problematickou novelou zákon o registru smluv. Tato novela obsahovala plošné výjimky z povinnosti zveřejňovat smlouvy pro veřejně vlastněné podniky - z registru by zmizelo zhruba 40 procent smluv.
Senátoři však tuto novelu významně opravili a plošné výjimky zrušili. Zároveň navrhli povinnost zveřejňovat pro Poslaneckou sněmovnu, Senát, Kancelář prezidenta, NKÚ či Ústavní soud. Senát svým hlasováním prokázal své místo v ústavním systému ČR jako jeho pojistka.
Registr smluv je svým principem jedním z nejsilnějších nástrojů otevřenosti veřejné správy. Senát zabránil jeho významnému omezení, jak navrhli poslanci. Ve výsledku tak senátoři přinutili Sněmovnu přijmout kompromisní novelizaci, který Registr smluv omezila již jen nepatrně a v něčem i zlepšila. Jde tedy o významný přínos k otevřenosti nakládání s veřejnými prostředky v ČR.

Otevřená společnost o.p.s. uspořádala v úterý 3. října 2017 SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ CEN OTEVŘENO X ZAVŘENO. Vyhlášení výsledků 15. ročníku soutěže, která hodnotí otevřenost veřejně činných osob, úřadů a institucí, se uskutečnila v podkrovním prostoru nově otevřené Werichovy vily (U Sovových mlýnů 501/7, 118 00, Praha 1 – Malá Strana). Ceny byly předány za účasti odborné poroty i dalších osobností z oblasti práva na informace a otevřenosti veřejné správy. Vítězům poblahopřáli mimo jiné advokáti František Korbel, Hana Marvanová a František Vyskočil nebo bývalá starostka Černošic a držitelka ceny Bílá lilie Daniela Göttelová. Slavnosti se zúčastnili také senátoři Jiří Carbol, Jaroslav Větrovský a Miloš Vystrčil, kteří aktivně předložili alternativní varianty


Přečteno: 630x

Komentářezpět     nahoru     domů     tisk


Vyhledat na stránkách:Facebook
Odkazy


Aktuality - Moje politika - Životopis - Kalendář akcí - Fotogalerie - Zeptejte se


Copyright © 2014 Jiří Carbol. Všechna práva vyhrazena.