preloader icon


Články

Články jsou seřazeny chronologicky od nejnovějšího po nejstarší


Senátoři záchranili přijatelnou podobu registru smluv

V únoru 2017 poslanci vykostili problematickou novelou zákon o registru smluv. Tato novela obsahovala plošné výjimky z povinnosti zveřejňovat smlouvy pro veřejně vlastněné podniky - z registru by zmizelo zhruba 40 procent smluv.
Senátoři však tuto novelu významně opravili a plošné výjimky zrušili. Zároveň navrhli povinnost zveřejňovat pro Poslaneckou sněmovnu, Senát, Kancelář prezidenta, NKÚ či Ústavní soud. Senát svým hlasováním prokázal své místo v ústavním systému ČR jako jeho pojistka.
Registr smluv je svým principem jedním z nejsilnějších nástrojů otevřenosti veřejné správy. Senát zabránil jeho významnému omezení, jak navrhli poslanci. Ve výsledku tak senátoři přinutili Sněmovnu přijmout kompromisní novelizaci, který Registr smluv omezila již jen nepatrně a v něčem i zlepšila. Jde tedy o významný přínos k otevřenosti nakládání s veřejnými prostředky v ČR.

Otevřená společnost o.p.s. uspořádala v úterý 3. října 2017 SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ CEN OTEVŘENO X ZAVŘENO. Vyhlášení výsledků 15. ročníku soutěže, která hodnotí otevřenost veřejně činných osob, úřadů a institucí, se uskutečnila v podkrovním prostoru nově otevřené Werichovy vily (U Sovových mlýnů 501/7, 118 00, Praha 1 – Malá Strana). Ceny byly předány za účasti odborné poroty i dalších osobností z oblasti práva na informace a otevřenosti veřejné správy. Vítězům poblahopřáli mimo jiné advokáti František Korbel, Hana Marvanová a František Vyskočil nebo bývalá starostka Černošic a držitelka ceny Bílá lilie Daniela Göttelová. Slavnosti se zúčastnili také senátoři Jiří Carbol, Jaroslav Větrovský a Miloš Vystrčil, kteří aktivně předložili alternativní varianty

Vloženo: 4. 10. 2017 Přečteno: 639x
Ing. Jiří Carbol
Senátor Parlamentu České republiky
Volební obvod 69
frýdecko-místecko, frýdlantsko
Kontakty:
mobil + 420 731 245 881
e-mail: marta.kolegova@volny.cz
e-mail: carbolj@senat.cz
Ing. Jiří Carbol - Facebook Ing. Jiří Carbol - Youtube Ing. Jiří Carbol - napište mi
Copyright © 2019 Jiří Carbol. Všechna práva vyhrazena.